Plastyka dziąsła w celu wydłużenia korony klinicznej zęba

Czy po plastyce dziąsła w celu wydłużenia korony klinicznej zęba, pod usuniętym fragmentem dziąsła jest szkliwo, czy zębina? Czy konieczne jest nałożenie na nowo odsłonięty fragment licówki?

Wszystko zależy od długości korony. Często pod powierzchnią mamy schowany fragment korony - wtedy odsłaniamy szkliwo. Ocena tego jest podejmowana wstępnie po przeanalizowaniu zdjęcia RTG i porównaniu długości widocznej tam korony do długości widocznej w ustach.

Wszystko zależy od budowy anatomicznej zęba. Niekiedy duża część zęba jest pod dziąsłem i jego plastyka spowoduje odsłonięcie zdrowego szkliwa. Niekiedy zabieg jest rozległy i znacznie wydłuża się koronę zęba, w takie sytuacji zalecane są licówki.