Czy przy odsłoniętych szyjkach zębowych, ząb jest ciemniejszy od korony zęba?

Czy przy odsłoniętych szyjkach zębowych ząb bardziej jest ciemniejszy niż od korony zęba? Czy jest bardziej podatna na próchnice? czy jak stosuję 1-2 razy pastę wybielająca a przez resztę pastę z hydroksyapatytem to ten chyba korzeń nie przyczyni się to próchnicy? Pozdrawiam :)

Witam, jest Pan bardzo młodym człowiekiem i należy się zastanowić dlaczego ma Pan odsłonięte szyjki. Jeżeli jest konkretny powód np. bruksizm, zgryz urazowy to w pierwszej kolejności należy to wyeliminować. Jeżeli szyjka jest minimalnie odsłonięta nie różni się kolorem od pozostałej części zęba, jeżeli odsłonięty jest także korzeń to może mieć ciemniejszy kolor od korony, szczególnie jeżeli pojawia się próchnica. Radziłabym zgłosić się do gabinetu. Pozdrawiam

Witam!
Szyjka zęba i korzeń nie są pokryte szkliwem,stąd ciemniejsze zabarwienie tej okolicy.Pasta wybielająca raczej nic tu nie da,natomiast pasta z hydroksyapatytem nie zaszkodzi,ale też nie ma większego znaczenia,gdyż hydroksyapatyt jest naturalnym składnikiem szkliwa,którego tu nie ma... Większe znaczenie ma twardość szczoteczki do zębów (unikać twardych i nie wywierać zbyt dużego nacisku ),żeby nie wycierać zębiny i nie spowodować powstania ubytku w tym miejscu! Jeżeli już jest można go wypełnić i automatycznie rozjaśnić szyjkę... Pozdrawiam.

Szyjka zęba zawsze jest ciemniejsza od pozostałej części korony. Ubytek przyszyjkowy trzeba koniecznie wypełnić. Pasta wybielająca ze względu na większą ścieralność będzie wpływała negatywnie na taki ubytek który może się powiększać zwiększając również nadwrażliwość zęba.