Płodność po chemioterapii - jak to jest?

Witam, mam 23 lata i jestem 3 lata po leczeniu. Chemioterapie zacząłem od ABVD lecz nic nie pomógł i miałem BICOP tak to się chyba nazywa. Chciałbym się dowiedzieć czy jest szansa u mnie na płodność, bo lekarz mi powiedział przed leczeniem, że jeśli będę miał mocną chemię to mam szanse prawie zerowe.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Niektóre leki w trakcie chemioterapii mogą wywołać niepłodność. Bywa ona przejściowa lub trwała w zależności od podawanych leków. Problem ryzyka wystąpienia niepłodności powinien być przedyskutowany z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.

Niektóre cytostatyki nie wpływają na płodność mężczyzn, ale inne mogą powodować zmniejszenie się objętości nasienia, co może doprowadzić do niezdolności zapłodnienia. Jednak możliwe jest odbywanie normalnych stosunków, jak to miało miejsce przed rozpoczęciem leczenia. Jeśli chory mężczyzna nie ma dzieci, może przed rozpoczęciem leczenia zabezpieczyć odpowiednią ilość nasienia w „banku nasienia", w celu późniejszego użycia. Należy wtedy dostarczyć kilka porcji nasienia na kilka dni przed rozpoczęciem leczenia. Zostaje ono zamrożone, jeżeli po leczeniu partnerzy decydują się na dziecko, nasienie rozmraża się używa do sztucznego zapłodnienia. Ryzyko niepłodności istnieje także w przypadku leczenia młodych chłopców dlatego zawsze warto rozważyć możliwość zabezpieczenia nasienia. U mężczyzn podobnie jak u kobiet, zdolność do zapłodnienia powraca samoistnie. Może to nastąpić nawet po kilku latach od zakończenia leczenia.