Początek psychoterapii przy nerwicy lękowej

Dzien dobry, Mam stwierdzona nerwica lekowa i jestem na poczatku psychoterapi ( fizycznie tzn neurolog i rozne przerozne badania sa ok). I od ponad roku mecza mnie zawroty glowy, ktore trwaja od rana do nocy czy to normalne? Jak sobie z nimi poradzic? Bo ja juz naprawde nie daje rady ... Zyc sie nie chce, zamiast sie cieszyc poltoraroczna coreczka ja jestem jak wrak czlowieka. prosze o porade. tak samo bole ciala jakbym byla poobijana to rowniez moze byc od nerwicy? Dziekuje eh...

Zarówno objawy zawrotów głowy jak i objawy bólowe mogą wynikać z nerwicy. Rozumiem, że jest to bardzo uciążliwe. Warto jednak pamiętać, ze proces psychoterapii (który pozwala poradzić sobie z objawami) wymaga czasu i zaangażowanej pracy nad sobą. Zachęcam zatem do omawiania tego ze swoim psychoterapeutą, a także do cierpliwości.

Witam Panią. Tak, prawdopodobnie Pani objawy mają naturę psychosomatyczną (tzn. cierpi Pani na uciążliwe objawy somatyczne, które mogą mieć źródło psychologiczne). Napisała Pani, że jest na początku psychoterapii. Taki początek nie daje zazwyczaj odczuwalnej poprawy zwłaszcza kiedy pewne mechanizmy i nawyki są utrwalone. Z tego powodu może Panią nachodzić zniechęcenie i wątpliwości, które postawią pod znakiem zapytania Pani dalsze uczestnictwo w psychoterapii. Nie wiem z jakiej formy (indywidualnej czy grupowej) Pani korzysta, ale z pewnością warto dzielić się tym co Pani czuje i zauważa ze specjalistą (chodzi o zapoznanie go z Pani specyfiką - każdy człowiek jest inny, niepowtarzalny). Proszę nie zawracać z obranej drogi. Jestem przekonany, że może Pani znaleźć ważne ku temu "powody" np. Pani córeczkę. Pozdrawiam Panią.