Nerwica natręctw i nerwica lękowa u jednej osoby

Czy jest mozliwe aby u 1 osoby wystepowaly 2 rodzaje nerwic? Mam na mysli nerwice natrectw ( odkad pamietam wyrywam brwi do zera.. ) oraz nerwica lekowa? I czy mozliwe jest aby objawy somatyczne trwaly caly dzien bez chwili przerwy tj. zawroty glowy czy drzenie praktycznie calego ciala? Mialam robione badania bylam w szpitalu i w chwili obecnej mam wykluczone SM czy innego tego typu choroby. Ale ja sie nakrecam widze wszystko u siebie, w nocy mam napady widze siebie na wozku boze...

Witam serdecznie,

Z Pani opisu wynika, że przeżywa Pani bardzo silne lękowe stany. Nerwica ma różne swoje odcienie i może obejmować różne objawy lękowe od nerwicy natręctw po lęk napadowy (który Pani opisuje). Zalecałabym w tym przypadku konsultację u psychiatry w celu ewentualnego wstępnego leczenia farmakologicznego (aby trochę Panią wyciszyć) w powiązaniu ze stałym kontaktem z psychoterapeutą. Psychoterapia (nie tylko farmakologia) w przypadku nerwicy jest bardzo istotnym elementem leczenia. Choć czasem może być długotrwała, to jednak ona daje szansę na nauczenie się radzenia sobie atakami lęku, a co za tym idzie szansę również na funkcjonowanie bez leków. Zalecałabym Pani w tym przypadku terapię poznawczo - behawioralną.

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Mochanczewska
www.anna-mochnaczewska.bloog.pl
www.integral.com.pl

Dzień dobry, każda nerwica wiąże się z lękiem (nerwice są zresztą nazywane zaburzeniami lękowymi wg klasyfikacji ICD-10 Światowej Organizacji Zdrowia) tak więc może pani mieć objawy zarówno nerwicy lękowej jak i nerwicy natręctw. Zachęcam panią do przeprowadzenia diagnozy psychologicznej i podjęcia psychoterapii. Pozdrawiam