W jaki sposób można leczyć nerwicę natręctw?

Od nerwicy natręctw nieleczonej(2,5 roku) wystąpił mi lęk uogólniony(brak fobii,ataków,bóli,duszności itp) z mocnym stanem depresyjnym(pustka,bezsenność,brak celu i sensu,myśli samobójcze,smutek ciągły,brak energii). Psychoterapia mi nie pomaga,bo sama jestem bardzo logiczna i analityczna,jestem bardzo świadoma co się ze mną dzieję i nie dochodzą do mnie takie gatki,pomimo,ze chcę na coś innego zwrócić uwagę i się staram.Są inne sposoby leczenia?.To ma podłoże genetyczne,leki do końca życia?

Nerwicę natrectw, podobnie jak inne zaburzenia lękowe, najlepiej leczyć psychoterapia Poznawczo-behawioralną. Leki działają, ale jedynie objawowo. Po ich odstawieniu raczej wszystko wróci, bo nie działa się na źródło problemu. Pozdrawiam

Witam,

Leczenie nerwicy natręctw nie jest proste stąd zrozumiałe może być Pani zniecierpliwienie. Radzę jednak się nie poddawać, stosować kompleksowo psychoterapię (najlepiej poznawczo-behawioralną) być może w połączeniu ze spotkaniem psychologa-terapeuty z całą Pani najbliższą rodziną (praca systemowa często daje także bardzo dobre skutki) wraz z farmakoterapią ( jeśli objawy będą zaostrzone). Jedynie długotrwała, cierpliwa praca nad problemem przynosi efekty. Nie ma tutaj niestety "cudownych rozwiązań".

Pozdrawiam
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl