Witam serdecznie!
Na początku chcę podziękować za to, że zechciała Pani podzielić się swoimi trudnymi przeżyciami. To wszystko, co Pani przeżywa w sobie, rodzi ogromne cierpienie, którego często nie rozumieją nawet najbliżsi. Potrzebuje Pani w tej sytuacji wsparcia i dobrze, że go Pani szuka. Ciąża sama w sobie to czas wyjątkowy, ale i trudny – zarówno dla organizmu, jak i psychiki. Wszystko przez ogromne zmiany hormonalne i różnorodne emocje (od euforii po lęk), które towarzyszą temu stanowi. Może uruchomił się w Pani lęk? Lęk przed przyszłością, przed zmianami; obawy typu „czy sobie poradzę?” To oczywiście tylko hipoteza. Ponadto, nagłe odstawienie leku psychotropowego mogło nie tylko „uaktywnić” uśpione objawy nerwicy, ale także wywołać tzw. zespół odstawienny (czyli szereg przykrych objawów somatycznych i psychicznych, w tym obniżony nastrój, wahania nastroju, lęki, „czarne” myśli).
Pisze Pani, że leczy się na nerwicę już od 16 lat, ale czy – oprócz przyjmowania leków – podjęła Pani psychoterapię lub skorzystała z innej formy wsparcia psychologicznego? Zaburzenia lękowe, w tym tzw. nerwicę natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsywne) leczy się przede wszystkim w procesie psychoterapii, farmakoterapia jest stosowana pomocniczo. Leki psychotropowe w tym przypadku nie leczą – jedynie niwelują objawy. O tym, czy i jakie leki powinna Pani przyjmować teraz, decydują oczywiście Pani lekarze prowadzący – ginekolog i psychiatra. Ale naprawdę gorąco zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii. Badania naukowe dowiodły, że w leczeniu zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego najlepsze efekty przynosi terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, w połączeniu z lekami. Ten nurt nie ma nic wspólnego z nadmiernym analizowaniem siebie, co mogłoby być dla Pani teraz obciążające. W wielkim skrócie, praca polega głównie na nauce rozpoznawania destrukcyjnych myśli, przekonań i schematów oraz zamianie ich na pozytywne, wspierające. Pozwala poznać mechanizm powstawania trudnych emocji i destrukcyjnych zachowań. Jest to szczególnie istotne w nerwicy natręctw, kiedy jedna myśl uruchamia całe błędne koło myśli-emocji-zachowań. Terapia w tym nurcie nie musi trwać latami, być może wystarczy terapia krótkoterminowa (np. 10 spotkań).
W międzyczasie proszę dbać o siebie, jak najwięcej odpoczywać, szukać takich form aktywności dla ciała i psychiki, przy których umysł będzie zajęty czymś konstruktywnym.
Zachęcam do lektury poniższych artykułów:
• https://parenting.pl/nerwica-w-ciazy
• https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw
• https://parenting.pl/terapia-behawioralna-przy-nerwicy-natrectw
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak leczyć nerwicę natręctw? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak złagodzić objawy nerwicy natręctw? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak wyleczyć nerwicę natręctw związaną z częstym myciem rąk? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy nerwicę natręctw można leczyć elektrowstrząsami? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- Jak sobie pomóc w nerwicy natręctw? – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
- Nerwica natręctw i stres – odpowiada Mgr Dorota Kotarska
- Jak skutecznie leczyć nerwicę natręctw? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Zaburzenia osobowości przy nerwicy natręctw – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Czy HD jest bezpośrednio związana z nerwica natręctw? – odpowiada Dr n. med. Bohdan Tadeusz Woronowicz
- Nerwica natręctw a skuteczność psychoterapii – odpowiada Mgr Patrycja Stajer