Podejrzenie endometriozy jelitowej

Witam serdecznie, mam 40 lat i ginekolog podejrzewa u mnie endometriozę jelitową, czy kolonoskopia wykryje to diabelstwo? Kilka lat gastrolog leczył mnie na zespół jelita drażliwego aż 2 lata temu bóle brzucha stały się nie do zniesienia. Bóle zaczynają się na tydzień przed miesiączką i trwają jeszcze długo po niej, w czasie miesiączki to jest jedna wielka masakra, lądowanie na pogotowiu pod kroplówkami i zastrzyki, bo nawet ketonal wtedy nie działa.

Może wyjaśnić, ale wcale nie musi. Kolonoskopia obrazuje wnętrze jelita grubego, a endometrioza może zajmować tylko część zewnętrzną jelita grubego czy też jelito cienkie, którego raczej nie da się uwidocznić w prostych badaniach endoskopowych.