Podejrzenie złamania rzepki

Podejrzenie złamania rzepki Witam. Odebrałam wyniki Rtg i z opisu wynika, że mam podejrzenie złamania rzepki. Co się robi w takich przypadkach? Potrzebne są jakieś kolejne badania, rezonans, usg? Co się robi w przypadku złamania rzepki? Gips czy jakiś zabieg? Dodam, że nie doszło do bezpośredniego urazu rzepki czyli jakiegoś uderzenia itp. Ból pojawił się przy schodzeniu z gór.

Szanowna Pani

Jeśli nie doszło do upadku i bezpośredniego uderzenia w rzepkę, to jej złamanie jest bardzo mało prawdopodobne.
Podejrzewałbym raczej, że ma Pani tzw. rzepkę dwudzielną czyli pewien nietypowy wariant anatomiczny rzepki.
Złamanie rzepki i rzepka dwudzielna wyglądają bardzo podobnie na zdjęciach RTG, jednak wprawne oko doświadczonego ortopedy nie powinno mieć kłopotów ze zróżnicowaniem tych obrazów (brzegi kości w rzepce dwudzielnej są zaokrąglone).
Co do innych badań, to w pierwszej kolejności proponowałbym zrobić RTG... drugiego kolana - ponieważ rzepka dwudzielna, jeśli już występuje, to najczęściej po obu stronach - wykazanie w drugim kolanie tej cechy pozwoliłoby z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością wykluczyć ewentualne złamanie rzepki.
Odpowiadają na Pani pytanie - złamaną rzepkę leczy się zazwyczaj operacyjnie - zakładając tzw. popręg Webera i unieruchamiając w opatrunku gipsowym - tzw tutorze. Po zrośnięciu złamania należy usunąć popręg podczas kolejnego zabiegu.

Na podstawie tego co Pani napisała, bardziej byłbym skłonny podejrzewać u Pani chondromalację rzepki - chorobę polegającą na zbytniej miękkości chrząstki pokrywającej od spodu rzepkę. Przypadłość tę leczy się skutecznie przy pomocy zastrzyków do kolana z preparatami kwasu hialuronowego.

Aby postawić ostateczną diagnozę i rozwiać wszelkie wątpliwości proponuję:
- wykonać RTG drugiego kolana
- skonsultować obraz RTG u ortopedy zajmującego się leczeniem stawów kolanowych - lekarz za pomocą odpowiednich testów (m.in. Soto-Halla, testu przyparcia rzepki) będzie w stanie podać przyczynę dolegliwości w stopniu dokładniejszym niż rezonans czy USG.

z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski
http://artrocenter.pl/kontakt