Witam!
Jaką dawkę tertracykliny stosowała Pani? Dolegliwości, które Pani opisuje rzadko się zdarzają przy prawidłowym dawkowaniu leku. Jeśli chodzi o Duac żel to zawiera on antybiotyk oraz nadtlenek benzoidu, który może działać drażniąco - między innymi taki mechanizm działania leku. Jeśli stosowanie podrażnia skórę należy przejść na aplikację co drugi dzień bądź nakładać go na 30 min. i zmywać, przynajmniej na początku - trzeba pozwolić skórze przystosować się do nowego leku. Może Pani także przed nałożeniem go posmarować skórę kremem nawilżającym.
Pozdrawiam
Joanna Sałkowska-Wanat
Proszę udać się na konsultację do lekarza który przepisał te leki. Być może antybiotyk jest dla Pani za silny.Nie napisała Pani czy był brany jakiś lek osłonowy przy antybiotyku. Przy duacu może wystąpić zaczerwienieni, podrażnienie skóry, na razie może Pani go odstawić i zastosować cicabio z Biodermy , jak już objawy ustąpią duac można stosować co 2-3 dni
Być może przepisany antybiotyk był dla Pani za silny lub dawka była zbyt duża. Proszę zgłosić się do lekarza, który go przepisał i raz jeszcze sprawdzić na ulotce czy lek stosowy był zgodnie z wszystkimi zaleceniami.
Duac jest to z kolei żel i maść stosowana w przypadku trądziku. Zawiera on dwie substancje czynne. Jest to klindamycyna oraz nadtlenek benzoiu. Klindamycyna jest rodzajem półsyntetycznego antybiotyku, który jest skuteczny w zwalczaniu niektórych bakterii Gram dodatnich, beztlenowych oraz niektórych pierwotniaków. Preparat szybko wchłania się ze skóry. Może wywierać działanie alergenne, podrażniać skórę, powodować wysypkę lub reakcje uczuleniowe. Jeśli reakcje te są bardzo silne wtedy można rozważyć zmianę leku na inny preparat lub zmianę jego stosowania. W normalnych warunkach nie należy jednak odstawiać tego leku zbyt szybko czyli po uzyskaniu pierwszych efektów, bo trądzik ma tendencję do nawrotu.
Z kolei nadtlenek benzoilu jest substancją ultleniającą. Hamuje on powstawania zaskórników oraz zapobiega namnażaniu się bakterii bytujących na skórze trądzikowej, do których należy Propionibacterium acnes oraz Staphylococcus epidermidis. Ma on również działanie keratolityczne, normalizuje proces wydzielania przez gruczoły łojowe. Jeśli chodzi o działania niepożądane leku to należy do nich między innymi zaczerwienienie twarzy, wyprysk alergiczny oraz obrzęk twarzy i okolic oczu. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem, który przepisał lek. Może trzeba zastąpić go po prostu innym preparatem. Możliwe jest też natłuszczanie skóry przed użyciem leku oraz/lub po ustąpieniu objawów stosowanie żelu duac co 2-3 dni.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Połączenie żelu Duac z alkoholem – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy mogę stosować żel Duac? – odpowiada Kosmetolog, Warszawa Anna Lachowska
- Zaczerwienienie i pieczenie po stosowaniu żelu Duac – odpowiada Dr n. med. Aleksandra Siedlewicz
- Czy można żel DUAC stosować przez dłuższy czas niż 12 tygodni? – odpowiada Lek. Michał Lenard
- Stosowanie leku Duac na blizny – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Czerwone plamy i ślady po krostach po stosowaniu żelu Duac – odpowiada Dr n. med. Aleksandra Siedlewicz
- Przeciwwskazania do stosowania żelu Duac przy opalaniu – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Stosowanie maści Duac Żel w I trymestrze ciąży – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jaki wpływ na płód ma Duac? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Czy mogę stosować krem nawilżający IWOSTiN PURRITIN REHYDRIN na zastosowany wcześniej antybiotyk Duac? – odpowiada Mgr Małgorzata Szyda
artykuły
Duac - skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, działania niepożądane
Trądzik jest zmorą każdego nastolatka. Jednak doty
Te leki bez recepty wchodzą w reakcje ze słońcem
Poparzona biegaczka Niedawno w mediach było głośno
Epiduo - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, środki ostrożności
Epiduo to lek w postaci żelu dostępny na receptę,