Podwyższone limfocyty i krwinki białe

Witam serdecznie. Mam 40 lat, nigdy na nic nie chorowałam. Poszłam zrobić badania na choresterol, ponieważ w rodzinie jest to genetyczne. Okazało się, że tutaj akurat wszystko jest w porządku, natomiast problemem są badania krwi. Najpierw napiszę jakie badania miałam już robione. Stomatologia, laryngologia, okulista, tarczyca, rtg klatki piersiowej, wirus żółtaczki, usg jamy brzusznej, cholesterol, glukoza, kreatynina, cukier, elektrolity, tomografia głowy, rtg kręgosłupa, lipidogram, alat, aspat, mocz, ob, crp, ekg serca, holter serca. Wszystkie z tych badań są prawidłowe. Jedyne co mnie niepokoi to WBC 13 tys. oraz limfocyty 48%, pałeczkowate 1%, czyli za mało, oraz monocyty 2%, czyli też za mało. Co mogą oznaczać takie wyniki? Zaznaczam, że nie zażywam żadnych leków oprócz tabletek antykoncepcyjnych. W chwili obecnej czekam na konsultację hematologa, ale to trochę potrwa. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ boję się, czy to nie jest początek białaczki. Pozdrawiam. Marlena.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Liczba krwinek białych oraz odsetek limfocytów są rzeczywiście nieco podwyższone. Ważniejszym parametrem niż odsetek jest liczba bezwzględna limfocytów. Warto wybrać się do lekarza, który na podstawie wywiadu i badania lekarskiego będzie miał możliwość bliższego określenia prawdopodobnej przyczyny, którą może być m.in. infekcja. W przypadku białaczki limfatycznej poziom limfocytów jest znacznie podwyższony. Jednak wszystko zależy od momentu wykonania oznaczenia, dlatego bez wywiadu i badania nie można wykluczyć również takiej diagnozy.

Natomiast odsetek neutrofilów pałeczkowatych oraz monocytów mieszczą się w normach.