Podwyższone markery nowotworowe

Czy moja mama umrze na raka? W badaniach wyszły jej podwyższone markery nomotworowe. Od onkologa dostała skierowanie na usg. Usg wykazało, że ma guz w jednej piersi o średnicy do 8mm o obniżonej echogeniczności. Zalecono mammografie i ew. biopsje. Czy moja mama umrze na raka w wieku 40lat? Co oznacza, że lekarz zlecił biopsje? Czy jeśli lekarz zlecił biopsje to znaczy, że to rak złośliwy? Proszę o odpowiedź!

To, że markery nowotworowe są podwyższone to wcale nie oznacza już, że w organizmie musi występować nowotwór. To badanie skryningowe, ale nie świadczące jednoznacznie o chorobie nowotworowej. Tak niewielki guz w piersi wcale nie musi oznaczać od razu guza złośliwego. Biopsja tylko ma potwierdzić lub wykluczyć czy guz jest złośliwy i temu właśnie służy to badanie.