Podwyższone retikulocyty u 59-latka

Proszę o informację, o czym mogą świadczyć podwyższone retikulocyty (wynik 25%o przy normie 3-15%o) u mężczyzny lat 59? Jednocześnie morfologia w normie, OB prawidłowe.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podwyższone retikulocyty mogą być wynikiem hemolizy, utraty krwi, niedotlenienia, nadkrwistości, stosowanych leków i wielu innych. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który zinterpretuje wynik w oparciu o szczegółowe dane kliniczne.

Szanowny Panie,

Podwyższony poziom retikulocytów, czyli niedojrzałych postaci krwinek czerwonych (erytrocytów) jest wyrazem odnowy układu czerwonokrwinkowego i może być spowodowany np. niedokrwistością hemolityczną, stanami po przebytych krwawieniach, w przypadku leczenia anemii żelazem, kwasem foliowym, witaminą B12, może wystąpić także po usunięciu śledziony oraz przy przerzutach nowotworowych do kości (rzadka przyczyna) oraz u osób, które przebywają na dużych wysokościach np. w górach, podczas leczenia erytropoetyną itd. Warto udać się do lekarza, bo oceniając przyczynę należy zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów wywiadu lekarskiego i badanie fizykalne + ew. dodatkowe badania diagnostyczne. Prawidłowa morfologia i OB wykluczają część z wyżej wymienionych przyczyn i są dla Pana dobrym "sygnałem"

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz