Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podwyższone retikulocyty u 59-latka

Proszę o informację, o czym mogą świadczyć podwyższone retikulocyty (wynik 25%o przy normie 3-15%o) u mężczyzny lat 59? Jednocześnie morfologia w normie, OB prawidłowe.
MĘŻCZYZNA, 60 LAT ponad rok temu

Badania w RZS

W przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów należy poddać się szczegółowej diagnostyce. Profil reumatyczny to badania, które pozwalają zdiagnozować choroby reumatyczne. Na wszelkie pytanie odnoszące się do badań odpowiada dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam! Podwyższone retikulocyty mogą być wynikiem hemolizy, utraty krwi, niedotlenienia, nadkrwistości, stosowanych leków i wielu innych. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który zinterpretuje wynik w oparciu o szczegółowe dane kliniczne.

0

Szanowny Panie,

Podwyższony poziom retikulocytów, czyli niedojrzałych postaci krwinek czerwonych (erytrocytów) jest wyrazem odnowy układu czerwonokrwinkowego i może być spowodowany np. niedokrwistością hemolityczną, stanami po przebytych krwawieniach, w przypadku leczenia anemii żelazem, kwasem foliowym, witaminą B12, może wystąpić także po usunięciu śledziony oraz przy przerzutach nowotworowych do kości (rzadka przyczyna) oraz u osób, które przebywają na dużych wysokościach np. w górach, podczas leczenia erytropoetyną itd. Warto udać się do lekarza, bo oceniając przyczynę należy zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów wywiadu lekarskiego i badanie fizykalne + ew. dodatkowe badania diagnostyczne. Prawidłowa morfologia i OB wykluczają część z wyżej wymienionych przyczyn i są dla Pana dobrym "sygnałem"

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy