Podwyższone żelazo i tycie

Witam, mam 28 lat. Jestem ostatnio bardzo osłabiona, ciągle mi się spać chce. W ciągu dnia bardzo mało jem, a prawie nic, i nie mogę schudnąć. Robiłam badania, lekarz powiedział, że jestem okazem zrowia. Żelazo przy normie 145 mam 173. Podejrzewałam niedoczynność tarczycy, bo mam wszystkie objawy, ale wynik przy normie 4,2 mam 3,28. Stosuję różne diety, jakieś pół roku temu makrobiotyczną. Mam parę kilo za dużo i chcę schudnąć, co mam robić? Proszę o pomoc.
28 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Objawy, które Pani prezentuje, wymagają diagnostyki. W tym celu proszę zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego/internisty. Rzeczywiście mogą one wskazywać na niedoczynność tarczycy - oznacznie TSH w normie nie wyklucza tego stanu, gdyż istnieje jednostka zwana subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Charakteryzuje się ona obniżeniem stężenia hormonów tarczycy (fT3, fT4) przy TSH w normie. Proponuję oznaczenie tych hormonów. Proszę wykonać również badania: morfologię krwi, glikemię na czczo, elektrolity (Na, K, Ca), enzymy wątrobowe i kreatyninę. Mogą one przybliżyć się do diagnozy. Ciężko mówić w tym momencie o przyczynie. Nie znam Pani dokładnego wywiadu ani nie mam możliwości Pani zbadania. Proszę zgłosić się w tym celu do swojego lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.