Podwyższony poziom cholesterolu i bilirubiny a ryzyko miażdżycy

Czy granicznie duze i przekraczajace norme (oznaczenie laboratorium) wartosci cholesterolu calkowitego,HDL i LDL oraz podwyzszone stezenie bilirubiny stanowią ryzyko miazdzycy? Dodam,ze w tej chwili mam prawie 40kg nadwagi a podane wyniki pochodza z 2011 roku,kiedy wazylem o 15-20kg mniej.Od tamtej pory nie kontrolowalem cholesterolu.Mam otylosc brzuszna i kamice zolciowa.

Witam! Już sama otyłość stanowi istotny czynnik podwyższonego ryzyka miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Ryzyko to jeszcze zwiększa się przy istnieniu zaburzeń gospodarki lipidowej, nadciśnienia i palenia tytoniu. Myślę że w tej sytuacji warto wykonać powtórny lipidogram i dążyć do zniwelowania modyfikowalnych czynników ryzyka.