Polipowate zmiany w obrębie pęcherzyka żółciowego

USG pęcherzyka żółciowego Pęcherzyk żółciowy cienkościenny z widocznymi hiperechogenicznymi odbiciami,które odpowiadają zmianom polipowatym.Przy przedniej ścianie trzonu ok 2,8mm,a przy tylnej ścianie trzonu ok 5,5 na 7mm.Drogi żółciowe nie są poszerzone. Podwyższona bilirubina całkowita 1,63 norma(0,1-1,2) Pytanie 1-Czy bilirubina to osobna sprawa? Reszta wątrobowych w normie. Zdania są podzielone co do usuwania woreczka. Jedni straszą zezłośliwieniem, drudzy każą obserwować.Pyt2- Co robić?

Witam,
Bilirubina całkowita w Pani przypadku to parametr drożności przewodów żółciowych i funkcji wątroby. Najpewniej polipy nieco utrudniają odpływ żółci, co wpływa na zwiększoną ilość tego wskaźnika w krwi.
Czy usuwać... Małe polipy pęcherzyka żółciowego się nie usuwa. Należy je jedynie kontrolować raz lub dwa razy w roku przez USG. Usuwa się wtedy, gdy mają tendencje do powiększania się, przekraczając wymiar 1 cm. Małe polipy operuje się wtedy gdy dają dolegliwości, których Pani jak na razie nie zgłaszała.

Myślę, że podwyższony poziom bilirubiny nie ma związku ze zmianami w zakresie ściany pęcherzyka żółciowego. Polipowatość pęcherzyka żółciowego to niezmierna rzadkość i dopiero ostateczne rozpoznanie można postawić po wycięciu pęcherzyka, a USG w tym względzie najczęściej jest niejednoznaczne. Bardzo często po wycięciu pęcherzyka żółciowego owe polipy rozpoznawane w USG są grudkami cholesterolowymi wrośniętymi w śluzówkę pęcherzyka żółciowego lub drobnymi złogami. Myślę, że można zaryzykować i poczekać z operacją oraz wykonać kontrolne USG za około pół roku najlepiej w innej pracowni ultrasonograficznej (może na innym aparacie).