Polipy strunowe i chrypka

Od jakiegoś czasu mam chrypke, po wizycie u foniatry dowiedziałam sie ze mam nieszkodliwe polipy strunowe, które powodują mała chrypke. Obecnie chodzę na jonofereze ale boje sie, że nic mi to nie pomoże. Czy może sie to przerodzić w cos poważnego.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Polipy wymagają przede wszystkim obserwacji. Jonoforeza, oszczędzanie głosu i zaprzestanie palenia tytoniu z reguły znacznie spowalniają powiększanie się guzków. W przypadku ich dalszego wzrostu i związanego z tym utrudnieniu mówienia konieczne może się okazać usunięcie chirurgiczne.