Pomiar wieku kostnego u nastolatka

Syn skończył 15 lat i ma 172 cm wzrostu (ojciec 1,82 , matka 1,65) w wieku 14 lat zaczął zmieniać się mu głos a w wieku 13 lat miał skok wzrostu. Niestety wzrost zaczął wyhamowywać i syn w przeciągu ostatnich 5 m-cy urósł tylko 0,5 cm. Miał robione wyniki TSH, morfologię, wapń całk. anty-TPO i wszystko w normie. Zdjęcie nadgarstka wykazało, że wiek kostny ma na około 16 lat. Czym może to być spowodowane, czy są jakieś inne badania, które mogę zrobić, żeby mieć pewność, że zrobiłam wszystko.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Obecnie chłopiec znajduje się wysoko na siatce centylowej, gdyż w 75 c. tzn, że dla populacji chłopców w jego wieku aż 75 % chłopców jest od niego niższych a wyższych jest tylko 25%. Dlatego nie widzę powodów do niepokoju. Większość badań już Pani wykonała, jeżeli jednak diagnostyka nie jest dla Pani wystarczająca może Pani udać się z chłopcem do endokrynologa dziecięcego.
Pozdrawiam