Pominięcie 1 tabletki z blistra

Jeśli tabletka miała zostać wzięta w poniedziałek to, czy jeśli powiedzmy, zaplanowałam sobie wziąć ją o 22 to, mając te 12h zapasu, teoretycznie można wziąć ją o 10 we wtorek? Czy muszę ją wziąć o tej godzinie, o której zażyłam ostatnią różowa przed wystąpieniem krwawienia? Odbyłam stosunek w środę w poprzednim tygodniu. Czy w takim przypadku możliwe jest zażycie tzw. pigułek "po"?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli chce Pani zmienić porę przyjmowania tabletek po siedmiodniowej przerwie, to bezpieczniej jest zażyć tabletkę dwanaście godzin wcześniej i skrócić przerwę o pół dnia, niż ją przedłużać. Co do tabletki "po", to jeśli podejrzewa Pani zaburzenie działania antykoncepcji i obawia się niechcianej ciąży, to może rozważyć jej zażycie (należy przy tym zdawać sobie sprawę, że tabletka ta ma w pewnym sensie działanie wczesnoporonne). Proszę jednak pamiętać, że zawarte w niej hormony nałożą się na tabletki antykoncepcyjne, prowadząc do działań ubocznych silniejszych niż zwykle. Podobne, ale nieco łagodniejsze działanie może mieć zażycie dwóch tabletek antykoncepcyjnych jednego dnia.

Pozdrawiam serdecznie!