Poruszający sie implant w piersi po operacji

Wmaju 2012 mialam operacje powiekszania piersi.Wszystko bylo ok 4 miesiace temu urodzilam synka przez 4 tygodnie karmilam go piersia i niemialam zadnych problemow az do 3tyg temu. Mianowicie zauwazylam ze jedna piers stracila swoj ksztalt. Wyglada tak jakby implant sie zaczal ruszac, piers jest znieksztalcona co powinnam z tym zrobic? lekarz kazal skontaktowac sie ze szpitalem gdzie mialam operacje bo nhs tym sie niezajmie zaplacilam 3.850 za operacje czy nalezy mi sie zwrot tych pieniedzy?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Jeżeli zabieg był przeprowadzony w prywatnej klinice, to prawo to zwrotu zależy od umowy. Przebudowa piersi w okresie ciąży i karmienia piersią jest znaczna (taka jest przecież funkcja piersi) i stąd możliwe przemieszczenie implantu oraz deformacja. Stan ten może ustąpić po zaprzestaniu laktacji, ale należy wykonać podstawowe badania, aby się upewnić, wykluczyć trzeba również infekcję.
Kontakt ze szpitalem, gdzie zabieg był wykonywany jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem.

Zacznę od faktu: trzeba oglądnąć pacjenta żeby coś więcej powiedzieć. Czy np. implant się przesunął, czy dochodzi do obkurczenia na implancie torebki łacznotkankowej, czy najbardziej prawdopodobna w mojej opinii wersja, czy zmiana kształtu piersi po ciąży wynikneła ze spadku objętości gruczołu. Niestety wykonanie zabiegu przed planowaną ciążą/laktacją może się wiązać z ryzykiem zmiany kształtu piersi po porodzie. W momencie kiedy gruczoł mleczny ulega stopniowemu zmniejszeniu objętości w coraz to odleglejszym etapie od porodu to jest normalne fizjologiczne zjawisko. Jeżeli chodzi o zwrot pieniędzy to jeżeli lekarz poinformował pacjentkę, że powiększenie piersi przed ciąża wiąże się z ryzykiem późniejszej zmiany kształtu a ona się na to zgodziła no to nie ma o czym rozmawiać. Jeżeli nie poinformował...to można spróbować zacząć z nim dyskutować.

Natomiast co to za zabieg powiększania piersi za 3850 zł??? Nawet gdyby kwota była w euro to i tak w Polsce owy zabieg kosztuje min 14.000zł. Jest to po prostu niemożliwe!