Co może oznaczać ten bolesny guzek w piersi?

Witam mam 18 lat i dzisiaj zauwazylem bolesnego guza na moim prawym sutku, prawa piers rowniez jest powiekszona od czasu do czasu drga-pulsuje, czuje rowniez ucisk w klatce piersiowej od okolo dwoch tygodni, co to oznacza?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie podanego przez Pana opisu nie można stwierdzić, co jest powodem takich objawów. W tej sytuacji niezbędny jest kontakt z lekarzem. Najlepiej będzie, jeśli zwróci się Pan z tym problemem najpierw do lekarza rodzinnego oraz internisty. Po wstępnych badaniach lekarz będzie mógł stwierdzić, czy konieczna jest dalsza diagnostyka oraz leczenie pod okiem specjalistów.

Opisane przez Pana dolegliwości mogą mieć bowiem różne podłoże. Czasami znaczne powiększenie piersi u mężczyzny może sygnalizować tzw. ginekomastię. Więcej o tej przypadłości piszemy w jednym z artykułów dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/ginekomastia

Takie schorzenie pojawia się w różnym wieku m.in. w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej w organizmie. W jej wyniku dochodzi do wyczuwalnego rozrostu tkanki gruczołowej. Towarzyszyć mu może zwiększona bolesność tych okolic oraz większa wrażliwość na dotyk. Czasami problem ten można rozwiązać właśnie poprzez ustabilizowanie hormonów w organizmie. Niekiedy może być potrzebny również zabieg. Oczywiście to jedna z możliwości, ale przyczyny Pana problemu mogą być również inne. Proszę zatem nie odkładać wizyty u lekarza w czasie, tylko jak najszybciej podjąć diagnostykę oraz właściwe leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.