Powiększona wątroba i torbiel przy anemii

Od kilku miesięcy leczę ostrą anemię - hemoglobina 7,8 g/dl poziom żelaza 18 ug/dl, leukocyty - 3,7 K/uL, limfocyty - 1,6 K/uL. Przyjmowanie Actiferolu 30mg dwa razy dziennie nie przynosi oczekiwanych efektów, czyli poprawieniu wyników. Lekarz prowadzący zlecił dodatkowe badania m.in. USG jamy brzusznej. Okazało się, że mam nieco powiększoną wątrobę, wzmożone echo i torbiel 2cm na lewym płacie. Czy ma to związek z moją anemią i przyjmowaniem żelaza, czy przy okazji wykryto inną dolegliwość?
ponad rok temu

Witam,
Trudno powiedzieć, czy zmiany w wątrobie związane są z anemią. Przede wszystkim wymaga Pan/Pani przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Anemia z niedoboru żelaza w każdym przypadku nakazuje poszukiwanie źródeł utraty krwi - najczęściej jest to przewód pokarmowy lub, w przypadku kobiet drogi rodne. Zdarza się, że anemia jest pierwszym objawem poważnych chorób ogólnoustrojowych. Wskazane jest wykonanie gastro i kolonoskopii, które pomogą uwidocznić, czy nie krwawi Pan/Pani do światła jelit czy żołądka. Myślę że warto rozważyć diagnostykę w warunkach szpitalnych, na oddziale internistycznym, gdzie Pana/Pani dolegliwości zostaną potraktowane kompleksowo. Pozdrawiam.