Jakie są przyczyny anemii?

Witam, Moj syn w wieku 10 lat nabawił się nagle anemii (hg 7,8). Piszę nagle, ponieważ 1,5 miesiąca temu miał morfologię bardzo dobrą. Dostał skierowanie do kliniki do Krakowa. Tam zrobiono mu biopsję i trepanobiopsję szpiku, kolonoskopię i gastroskopię. Po trepanobiopsji wyszło, że ma leukopenie. W gastroskopii wyszło, że ma delikatny obrzęk dwunastnicy (test urazowy ujemny) i niewielki naciek zapalny w jelicie cienkim, śluzówka wydaje się być prawidłowa. W jelicie grubym dwa przewlekle nacieki zapalne. Zaczęli mu podawać żelazo i wyniki bardzo ładnie szły do góry (wszystkie). Po odstawieniu żelaza (4,5 miesiąca brał) wyniki były w miarę ładne HG - 13,4, RBC - 4,70, FE-20 umol, ferrytyna – 55 ug/l, crp - 1,19, OB - 5. Po 1,5 miesiąca po odstawieniu żelaza zrobiłam mu kontrolne wyniki i niestety ferrytyna spadła mu z 55 na 13, transferyna 328 mg/dl (jest podwyższona), wysycenie transferyny 17 % (minimalna norma), pomimo iż żelazo i wszystkie wyniki ma dalej dobre. Martwi mnie to, ponieważ jeżeli będzie spadała dalej ferrytyna, to nastąpi później znowu anemia. Czym to może być spowodowane? Nadmieniam, że je mięsko (polędwica wołowa) na różne sposoby, warzywa i owoce. Chciałabym jeszcze dodać, że miał robione kilka razy badanie kału - wynik zawsze ujemny i badania na pasożyty - też nigdy nic nie było. Badana była bilirubina i jest w porządku. Tsh, ft3 i ft4 też są okej. Usg brzucha też okej, jedynie WBC ma od 3,50 do 4,50, ale ma stwierdzona leukopenię. Alat, aspat l dh, w normie. W trepanobiopsji szpiku miał linię czerwonokrwinkową i płytki w normie. Bardzo proszę o poradę. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Witam!

Rzeczywiście można podejrzewać, że anemia może powrócić, w związku z przedstawionymi wynikami badania. Rozumiem, iż prócz leukopenii, nie było innych odchyleń w badaniu szpiku kostnego? Niezależnie od powyższego, należy kontrolować również układ białkorwinkowy (czy jest prawidłowy rozmaz krwi)i w razie dalszego spadku, pomyśleć o ponownej diagnostyce.

Na tą chwilę, jak wynika z Pani opisu, została potwierdzona przyczyna niedoboru żelaza, jako czynnik powodujący anemię. Została wykluczona utrata krwi. Należy więc pomyśleć teraz o innych możliwych przyczynach upośledzenia wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Czy w kolonoskopii był pobrany wycinek opisanych przewlekłych zmian zapalnych, w celu wykonania badania histopatologicznego? Należy wykluczyć takie choroby jak enteropatia glutenowa (oznaczenie przeciwciał w surowicy krwi - AGA w klasie IgA i IgG) lub inne zapalne choroby jelit (przez właśnie pobranie wycinka zmian zapalnych w jelicie).

Wracając do diety, warto pamiętać, że wchłanianie żelaza utrudnia dieta ubogobiałkowa, ale bogata w fosforany (jaja kurze), szczawiany, herbatę.

Polecam artykuł: dieta w anemii.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty