Powiększone węzły chłonne a leukoplakia

Witam, U taty (49l) pod językiem pojawiła się biała szczypiąca plama, z którą udał się do lekarza. Ze zmiany pobrano biopsję, a całą zmianę wymrożono. W wyniku wyszła leukoplakia. Od wymrożenia minęły 3 tygodnie. Od około tygodnia, tato ma powiększone węzły chłonne, czym się niepokoi. Czy ma to związek z leukoplakią i jest się czego obawiać? Z poważaniem, AZ

Należy ocenić węzły w badaniu USG - leukoplakia to stan przedrakowy - rozwój raka i przerzuty do węzłów chłonnych nie postępuje tak szybko ( 3 tygodnie ). Najbardziej prawdopodobne, że węzły chłonne zostały podrażnione przez jakiś proces zapalny toczacy się w okolicy. Ocena węzłow w USG oraz badania krwi powinny rozwiać wątpliwości.