Powiększony gruczoł piersiowy u 2-latki a kontrolowanie wzrostu

Moja córeczka miała powiększony gruczoł piersiowy. Badania hormonów wykonane w wieku niecałych 2 lat nie wykazały nieprawidłowości. Obecnie córeczka ma 3 lata i nie zauważam już u niej powiększonego gruczołu. Miałam jednak kontrolować jej wzrost. W ciągu roku córeczka urosła ok. 12 cm. Czy to za dużo? Niepokoi mnie również ciemne owłosienie na pleckach i delikatne włoski nad górną wargą. Bardzo proszę o opinię

Aleksander Ropielewski

Trudno mi to stwierdzic bez oceny siatek centylowych oraz oceny opisywanego przez Panią charakteru owłosienia dziecka, jednak opisywane zmiany w połączeniu z uprzednim powiększeniem gruczołu piersiowego moga sugerować zaburzenia androgenizację jako powód opisywanych zmian.