Powiększony węzeł chłonny karku a odpowiednia diagnostyka

Witam, W lutym wyczułem powiększony węzeł chłonny na karku z prawej strony szyi. Do tej pory wykonano następującą diagnostykę: 1. Toksoplazomoza - wynik negatywny; 2. Pełna morfologia krwi (w lutym i maju)-wyniki dobre, niezmienne; 3. USG węzłów szyjnych-węzeł zatokowy(wym ok.5x17,3mm),inne węzły w dolnej części szyi również zatokowe do 20mm; 4. Biopsja ciękoigłowa węzła-komórki węzłowe; Objawy: pocenie nocą (szczególnie nóg) Jaką jeszcze diagnostykę powinienem zrobić aby wykluczyć nowotwór?

Dzień dobry,

Z podstawowych badań proszę oznaczyć sobie jeszcze OB i wykonać rtg klatki piersiowej. Jest wiele markerów nowotworowych, ale są to badania z reguły dość drogie , więc lepiej wcześniej po badaniu lekarskim zapytać lekarza, czy robienie i których z nich ma w Pana przypadku sens. Ważne jest również, czy węzły chłonne są bolesne, czy skóra nad nimi jest zaczerwieniona, czy są przesuwalne itd... Być może są to po prostu węzły odczynowe, ale , aby to stwierdzić, trzeba Pana dokładnie zbadać i zebrać wywiad lekarski, wtedy można zlecać dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz