Powiększony węzeł chłonny w kącie żuchwy po prawej stronie

witam serdecznie. od jakiś 2 lat mam powiększony węzeł chłonny w kącie żuchwy po prawej stronie. byłem u lekarza pierwszego kontaktu, zbadał mnie i powiedział ze tak czasami bywa. zlecił badanie usg które wykazało ze ten węzeł ma 12mm czyli granica normy o prawidłowej otoczce tłuszczowej. od jakiegoś czasu boli mnie szyja po tej stronie i z czasem schodzi do obojczyka. dodam ze po tej stronie mam leczoną kanałowo 8. robiłem zdjęcie zębów i nie widać stanu zapalnego. co mogę jeszcze zrobić ?

Zapewne ten wyczuwalny węzeł chłonny jest następstwem przebytego w przeszłości zapalenia tkanek miękkich zębodołu zęba 8. Taki węzeł chłonny jest węzłem odczynowym, pozapalnym i skoro nie widać w USG patologii nie ma powodu do niepokoju. Dolegliwości bólowe raczej nie są związane z tym węzłem chłonnym. Być może to powód jakiegoś zwyrodnienia w zakresie szyjnego odcinka kręgosłupa.

Witam serdecznie,
W przypadku przewlekłego powiększenia węzła/węzłów chłonnych, warto szukać przyczyny. Szczególnie jak towarzyszą nam objawy bólowe nieznanego pochodzenia w tej okolicy. Węzły chłonne często jako pierwsze sygnalizują nam toczące się stany zapalne w organizmie.
Warto skonsultować ze stomatologiem, czy ósemki są w pełni przeleczone kanałowo (czy kanały są wypełnione do wierzchołków korzeni) - jeśli nie, to warto ponownie przeleczyć je kanałowo.
Można również wykonać biopsję węzłów chłonnych.