Powikłanie w czasie porodu w postaci zatoru wodami płodowymi

Witam, jak często zdarza się powikłanie w czasie porodu w postaci zatoru wodami płodowymi? Czy występuje częściej podczas porodu SN czy CC?

Zator wodami płodowymi częściej występuje u wieloródek, zwłaszcza w przypadku ciąży w zaawansowanym wieku matki. Do czynników predysponujących należą: szybki, samoistny poród, poród indukowany oksytocyną, prostaglandynami lub poród stymulowany wlewem oksytocyny. Ciąża powikłana nadciśnieniem, a także wewnątrzmaciczne obumarcie płodu sprzyjają wystąpieniu zatoru wodami płodowymi. Amniotomia, amniocenteza lub wprowadzenie cewnika do pomiaru ciśnienia śródmacicznego mogą zainicjować zator.