Powrót do pracy po artroskopii stawu biodrowego

Witam, chciałabym zapytać o zabieg artroskopii stawu biodrowego,mam stwierdzony konflikt panewkowo-udowy, jak wygląda i ile czasu trwa rehabilitacja, i po jakim czasie można wrócić do pelnej sprawności i pracy (tj.praca fizyczna)?

Dzień dobry,

W pierwszej kolejności proszę zadbać o przygotowanie stawu biodrowego do zabiegu (na kilka tygodni przed). W tym celu najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą, który zajmie się terapią manualną (trakcja stawu, rozciąganie m gruszkowatego i powięzi bocznej), ćwiczeniami rozciągającymi wybranych grup mięśniowych oraz ćwiczeniami wzmacniającymi (głównie m pośladkowy wielki i średni).
W przypadku konfliktu panewkowo- udowego po zabiegu należy skupić się na fizjoterapii, która głównie powinna polegać na: uzyskaniu pełnego wyprostu w stawie od drugiej doby po operacji, odzyskaniem pełnego zakresu ruchu w stawie, obciążaniu ciężarem własnego ciała do granicy bólu pacjenta, ćwiczeniach propriorcepcji (czucie głębokie), wzmacnianie i rozciąganie bezbólowe (to samo co przed zabiegiem)- również od drugiej doby po operacji. Lekką aktywność sportową można rozpocząć od 6 tygodnia po operacji (chyba że lekarz zadecyduje inaczej). Przebieg całej fizjoterapii powinien być zgodny z zaleceniami lekarza prowadzącego więc ciężko jest odpowiedzieć na pytanie kiedy w pełni będzie Pani mogła powrócić do pracy fizycznej. Zależy to głównie od zakresu samego zabiegu jak i późniejszego czasu rekonwalescencji.

Pozdrawiam serdecznie.