Poziom hemoglobiny glikowanej przy aktywności fizycznej

Witam! ;) Od kilku dni borykam się z następującym problemem. OdD 30 lat choruję na cukrzycę typu 2. Do zeszłego tygodnia przyjmowałem leki z różnym powodzeniem, raz cukier był wyższy raz niższy, od czasu do czasu wspomagałem się dietą oraz treningiem na rowerku stacjonarnym. Trening należał do dość intensywnych potrafiłem przejechać od minimum 13,5 km do nawet 70 km na dzień. Starałem się być aktywny fizycznie na co dzień. To pozwalało mi będąc na tabletkach dość dobrze regulować poziom cukru. W zeszłym tygodniu jednak musiałem przejść na insulinę, ponieważ poziom mojej hemoglobiny glikowanej był stanowczo za wysoki. Diabetolog przepisała mi podawanie insuliny raz dziennie, na wieczór, zacząłem od 16 jednostek, co dwa dni je zwiększając, aktualnie przez kolejne 4 dni mam brać 20 jednostek. Chcąc sobie pomóc, nie pozostałem bierny fizycznie, przedwczoraj przejechałem 60 km na rowerze z nadzieją, że insulina plus rower pozwolą na ustabilizowanie cukru. A tu taka niespodzianka, zacząłem jazdę na rowerze przy cukrze 218, a po treningu poziom zaczął wzrastać zatrzymując się na 260. Fakt ten jest dla mnie niezrozumiały, tym bardziej że w między czasie nastąpiło podanie insuliny dokładnie o godzinie 22. Gdzie jest błąd? Na tabletkach biorąc siofor 1000 na noc uzyskiwałem lepsze efekty, jeżeli chodzi o cukier na czczo. Aktualnie moje wyniki, jeżeli chodzi o poziom cukru, nie schodzą poniżej 200, pomimo wysiłku na rowerze. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam! Z przedstawionych informacji wynika, iż nie stosuje Pan diety cukrzycowej, a tylko się nią okresowo "wspomaga". Tymczasem tzw. postępowanie niefarmakologiczne, czyli dieta i umiarkowany wysiłek fizyczny stanowią podstawę leczenia cukrzycy i bez ich stosowania leczenie nie da oczekiwanego efektu. Dlatego też należy przeanalizować dietę - być może w wyniku intensywnego wysiłku spożywa Pan więcej pokarmów bogatych w węglowodany proste. Lepszym rozwiązaniem dla dobrej kontroli glikemii jest umiarkowany wysiłek fizyczny i stosowanie diety cukrzycowej, niż intensywny wysiłek przy niestosowaniu diety. Kontrola glikemii podczas stosowania sioforu wcale nie była dobra skoro wynik hemoglobiny glikowanej przekraczał normę (a obrazuje on kontrolę glikemii w ciągu ostatnich 3 miesięcy). Glikemie przytoczone przez Pana, obserwowane po włączeniu insuliny, są zbyt wysokie - jest to kwestia dostosowania dawki insuliny - dążenie do ich poprawy należy rozpocząć od zastosowania diety cukrzycowej. Pozdrawiam

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli