Praca kierowcy a przybieranie na wadze

KIEROWCA- W ostatnim miesiącu przytyłem ok.4 kg. Staram się NIE odżywiać w barach czy fast-foodach jednak moja waga nadal rośnie. Jestem zaopatrzony w domowe przetwory - leczo i bigos w mniej kalorycznej wersji i dużą ilością warzyw. Ostatnio zacząłem jeść dużo słonecznika 400g (nie wiem czy nie za dużo), odciąga mnie od palenia 10 szt/dziennie. Piję dużo ice tea ok 8% cukru Proszę o radę!

Proszę od razu zrezygnować ze słodzonych napojów, bo z całą pewnością Panu nie pomagają i są jedną z głównych przyczyn prowadzących do nadwagi. Choć rzucnie palenia jest na pewno szczytnym celem to zastąpienie papierosów słonecznikiem jest wyjątkowo wysokokalorycznym pomysłem. Podana przez Pana porcja dostarcza około 2300 kcal, czyli zapewne całe Pana dzienne zapotrzebowanie. A zatem musi Pan zrezygnować albo z całej reszty posiłków albo ze słonecznika. Jeżeli potrzebuje Pan znaleźć przekąskę polecam zastosować świeże warzywa, gdyż 400 g warzyw dostarczy poniżej 200 kcal, a więc zostawi jeszcze miejsce na normalne jedzenie.

Witam!
Słodkie napoje i spożywanie roślin oleistych np. słonecznika może wiązać się ze zbytnim zwiększeniem energii (czyli kalorii) w diecie. Na przekąski polecam warzywa oraz owoce (proszę jednak pamiętać o przewadze warzyw nad owocami). Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę
http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska