Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej po długotrwałym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Witam! Zaszłam w ciążę w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Nie sądziłam, że tak szybko nam się uda. Byłam w szoku i jednocześnie szczęśliwa. Tabletki Yasmin brałam dwa lata. W związku z tym mam pytania. Jak bardzo prawdopodobna jest ciąża bliźniacza? Dodam, że męża babcia ma siostry bliźniaczki. To jest moja druga ciąża, pierwsza była pojedyncza. USG będę miała w 13 tyg., a to dopiero 5 tydzień. Kolejne pytanie. Czy w takiej sytuacji dziecko narażone jest bardziej na posiadanie chorób np. Zespół Downa? Czytałam na forum jedną taką wypowiedź, że jest większe prawdopodobieństwo zachorowań niż zwykle. Mam nadzieję, że to bzdura. Jestem przerażona! Jednak staram się być dobrej myśli i z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Pozdrawiam, Anna 25 lat.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Rzeczywiście w przypadku długotrwałego stosowania antykoncepcji hormonalnej, częściej bezpośrednio po jej odstawieniu dochodzi do tak zwanej poliowulacji i w związku z tym zwiększa się prawdopodobieństwo ciąży mnogiej. Natomiast jeśli chodzi o to, e zaszła Pani w ciążę zaraz po zakończeniu stosowania antykoncepcji to nie ma to z pewnością negatywnego wpływu na prawidłowy rozwój płodu czy zwiększenie ryzyka wystąpienia u niego wad takich jak na przykład zespół Downa. Tak więc o to nie musi się Pani niepokoić. Pozdrawiam