Czy ciąża bliźniacza może być wynikiem brania tabletek antykoncepcyjnych?

Mam 24 lata i jestem w 22. tygodniu ciąży bliżniaczej. Ani w mojej rodzinie ani w rodzinie mojego partnera nigdy nie było przypadków ciąż bliźniaczych, nie ukończyłam 35 lat oraz nie leczyłam się na bezpłodność. Czytałam, że ciąża bliźniacza może być wynikiem stosowania tabletek antykoncepcyjnych, ale wtedy, gdy czas ich przyjmowania jest długi, a do zapłodnienia doszło w niedługim czasie po ich odstawieniu. Mój ginekolog przepisał mi tabletki hormonalne ze względu na trądzik, miały one przy okazji działanie antykoncepcyjne. Zażywałam je przez okres około 1 roku, a do zapłodnienia doszło około 2-3 lata po ich odstawieniu. Czy ciąża bliźniacza w moim przypadku może być wynikiem stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne rzeczywiście sprzyjają wystąpieniu ciąży mnogiej. Nieprawdą jest, że trzeba stosować je długo. Rzeczywiście jednak ryzyko ciąży mnogiej jest najwyższe w ciągu kilku miesięcy po odstawieniu tabletek.
W Pani przypadku ciąża bliźniacza jest najprawdopodobnie "przypadkowa". Nie sądzę, aby stosowanie tabletek 2-3 lata temu miało wpływ na jej wystąpienie.