Prawdopodobnie przyjęłam 2 tabletki tego samego dnia. Czy działanie antykoncepcyjne jest pełne?

Witam, mam problem, ponieważ dziś rano, jak zwykle po śniadaniu, miałam przyjąć tabletkę, ktorą polożyłam na talerzu, niestety wraz z resztkami jedzenia trafiła ona chyba do ubikacji, bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć, czy ją przyjęłam, czy nie. W każdym razie wzięłam kolejną tabletkę z opakowania. Nie wiem teraz, czy zażylam 1 tabletkę, czy 2 jednego dnia. Czy antykoncepcja zostanie zachowana? I co zrobić z przerwą? Czy na ostatni dzień przyjmowania tabletek powinnam dobrać tabletkę z następnego opakowania, czy nie? Biorę tabletki dwuskładnikowe i jest to koniec pierwszego tyg. przyjmowania tabletek. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Skuteczność antykoncepcji zostanie zachowana, jeśli przyjęła Pani dodatkową tabletkę poniżej 12 godz. od standardowej godziny przyjmowania preparatu. Przyjęcie dwóch tabletek nie obniża skuteczności antykoncepcji.

Może Pani zakończyć przyjmowanie po 20 dniach i potem zachować 7-dniową przerwę. Jeśli jednak zależy Pani na zachowaniu długości cyklu, można przyjąć dodatkową tabletkę z zapasowego blistra i także zachować zalecaną przerwę.