Prawidłowa dieta dla 20-latka

mam pytanie dotyczące prawidłowej dla mnie diety i jadłospisu jakiego powinienem się trzymać.Mam 20 lat i w tym momencie pracuje w godzinach 8-16 ale również ze względu na zainteresowanie branża eventową ten czas zmienia się w różne pory dnia pracy jak i godzin poza domem nawet do 2 dni,waże 82 kg i mam 173 cm wzrostu i chciałbym stracić 12-15 kilo ze względu na nie mieszczenie sie już w spodnie,jak i również mam już w planach zapisanie się na tenisa ziemnego 2 razy w tygodniu badz 3,co radzicie
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Witam Pana,

W tym momencie Pana BMI (współczynnik prawidłowej masy ciała powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach) wynosi 27,4, co rzeczywiście wskazuje na nadwagę ale nie zalecam odchudzać się aż tak drastycznie. 15kg to zdecydowanie za dużo!
Jak Pan opisuje ma Pan dość nieregularny tryb pracy ze względu na wyjazdy ale nawet poza domem można się zdrowo odżywiać i utrzymywać odpowiednią dietę. wystarczy dokonywać odpowiednich i rozsądnych wyborów posiłków.
Należy zadbać o to aby dieta byłą pełnowartościowa, urozmaicona i zbilansowana,
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłby Pan zainteresowany zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinien Pan skupić się na regularności posiłków(5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać ok. 3h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce. Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi.

Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pana dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty