Prawidłowa grubość warstwy miąższu nerki

miąższ nerki witam ile powinna wynosic prawidlowa grubość warstwy miąższu nerki i czym może być spowodowane zmniejszanie tego parametru:? kreatynina prawidlowa 0,95( kobieta wzrost 158, waga 70kg, wiek 34 lata)

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Najczęściej grubość miąższu oceniana jest w środkowej części nerki. U młodych osób grubość warstwy miąższowej nerki wynosi w tym miejscu 13-20 mm. U osób starszych warstwa ta jest zwykle trochę cieńsza, lecz nie powinna być mniejsza niż 11 mm. Zmniejszenie grubości miąższu nerki może świadczyć o wielu chorobach w obrębie nerek. Konieczne jest rozszerzenie diagnostyki.