Prawidłowe wyniki badań krwi i markerów nowotworowych a podejrzenie nowotworu wątroby

Proszę o opinię - jak bardzo jest to niepokojące? Lekarz chorób wątroby posłał mnie do pulmonologa i zlecił badania krwi zanim, jak powiedział, skieruje mnie do poradni onkologicznej. Oto wyniki tomografii i badania krwi: KT dwufazowe jamy brzusznej bez i ze wzmocnieniem kontrastu w fazie żylnej i tętniczej: W lewym płacie dolnym puca nieostre zagęszczenie około 24 mm. Wskazana dalsza diagnostyka. Ponadto widoczne trzy mniejsze nieostre zagęszczenia 5-8 mm. W obrębie wątroby widocznych kilka hipodensyjnych ognisk w segmencie 8-5 mm i 7 mm, w segmencie 7-7 mm i 7 mm, w segmencie 4-15 mm, w segmencie 5-4 mm. W fazie tętniczej w największej ze zmian pojawia się odcinkowe brzeżne wzmocnienie - obraz nie jest jednoznaczny. W różnicowaniu zmiany meta oraz nietypowe naczyniaki. Możliwa do pomiaru gęstość największej zmiany wynosi około 34-40 j.H. Nie uwidoczniono cech zmian patologicznych w obrębie wątroby, trzustki, śledziony, nadnerczy i nerek. Nie uwidoczniono znamiennie powiększonych węzłów chłonnych zaotrzewnowo. Badania laboratoryjne: hormony markery: AFP (s) 2,65 ng/ml CA 19-9 8,2 U/ml CA 15-3 19 ng/ml CEA antygen karcinoembrionalny.
Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, badanie morfologii krwi żylnej jest prawidłowe. Markery nowotworowe również mieszczą się w zakresach norm laboratoryjnych i żaden z nich nie jest znamiennie podwyższony. Jeśli chodzi o badanie TK, które wykazało liczne zmiany zarówno w wątrobie, jak i w płucach, to zdecydowanie "dobre" o nim powiedzieć nie można. Należy przeprowadzić dalszą diagnostykę różnicową w kierunku nowotworu. Sprawa jest o tyle poważna, że zarówno nowotwór pierwotny wątroby może dać przerzuty do płuc, jak i nowotwór pierwotny płuc, może dać przerzuty do wątroby. Tym samym prawdopodobnie zostanie wykonana biopsja zmian i w wątrobie i w płucach, a pobrany materiał oceniony przez histopatologów. Badania te powinny dać jednoznaczną odpowiedź, czy są to zmiany nowotworowe, czy są one ze sobą powiązane, czy też rozwijają się niezależnie. Obraz w tomografii nie jest jednoznaczny. Zmiany nie są dobrze odgraniczone, nie dają jednoznacznego obrazu. Badanie TK służy potwierdzeniu, czy jakieś zmiany są, w jakiej lokalizacji i w jakich narządach. Nigdy jednak nie stawia się diagnozy na podstawie samej diagnostyki obrazowej. Do postawienia diagnozy potrzebny jest pełen obraz, tj. stan kliniczny pacjenta - czy ma Pani jakieś objawy - ból w prawym podżebrzu, kaszel, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, krwioplucie, czy i od jak dawna pali Pani papierosy lub czy była Pani narażona na tzw. bierne palenie, przebywając w otoczeniu osób palących (w domu, w miejscu pracy) czy leczy się Pani na coś, czy kiedykolwiek chorowała Pani na nowotwór, czy w rodzinie ktoś przebył chorobę nowotworową. Do tego wyniki badań krwi i markerów nowotworowych - które jak pisałam na wstępie, są u Pani prawidłowe. Poza tym badania obrazowe i kluczowa w rozpoznaniu - biopsja wycinków zmian podejrzanych. Muszę Panią uczulić, że prawidłowe wyniki krwi i markerów nowotworowych nie wykluczają niestety nowotworu. Dlatego też konsultacja onkologiczna jest niezbędna. Pozdrawiam