Problem z oddaniem stolca od 8. miesięcy

Dzień Dobry. Od 8 miesięcy mam problem z oddaniem stolca który jest ołówkowy. W tym okresie przytyłam 8 kg gdyż jak bym się nie natężała to mogę chodzić tydzień, poza tym chodzę jak nadmuchana nie wiem co robić , gazy odchodzą badałam stolec i nie ma ukrytej krwi proszę o radę. Zaznaczam że zdrowo się odżywiam. Dziękuję za pomoc Irena

Szanowna Pani!
Stolec ołówkowaty to sygnał, po którym należy bezzwłocznie (!) udać się do lekarza POZ. Szczególnie, że problem trwa już ok. 8 miesięcy.
Forma stolca informuje o tym, że światło jelita zostało zwężone. W wyniku tego procesu występują trudności z oddaniem stolca, pojawiają się wzdęcia oraz dyskomfort lub ból.
Przyczyny zwężenia mogą mieć różne podłoże: mogą wystąpić podczas stanu zapalnego jelita, bliznowacenie pozapalne lub przy obecności guza.

Lekarz przyjmujący na pewno zbada Pani brzuch, następnie zaleci badanie obrazowe USG (ultrasonografia jamy brzusznej), a w razie konieczności kolonoskopię (badanie endoskopowe jelita).