Problem ze wzwodem podczas pierwszego stosunku

Niedawno przeżyłem swój pierwszy stosunek. Z racji na wiek i brak partnerki zdecydowałem się na płatną usługę. Pani nie koniecznie była dla mnie atrakcyjna, ale mimo wszystko zdecydowałem się na ten ruch. Problem w tym, że podczas zbliżenia nie odczuwałem kompletnie żadnej przyjemności w związku z czym podczas stosunku straciłem także wzwód i nie miałem erekcji. Było to spowodowane po prostu tym, że ta kobieta mnie nie pociągała, czy jest to większy bardziej skomplikowany problem? Co zrobić?

Szanowny Panie,

W wielu kulturach starożytnych inicjacja seksualna odbywała się z innym partnerem niż osoba, z którą miał zostać stworzony stały związek. Zatem nie ma sensu skupiać się na moralnym znaczeniu faktu wizyty u prostytutki. Obciązanie się nim może powodować u Pana wtórne probnemy psychologiczne. W fizjologię męskiej reakcji seksualnej wpisany jest fakt, że dla właściwego przebiegu stosunku-(utrzymania erekcji) konieczny jest pewnien poziom podniecenia seksualnego. Gdy poniecenie nie jest wystarczająco silne, wtedy erekcja możę wygasać podczas stosunku. Z drugiej strony jeśli boi się Pan kontaktów seksualnych z kobietami, to wysoki poziom "lęku przed sprawdzeniem się w seksie- performance anxiety" może wpływać na rozwój psychogennych zburzeń erekcji. Jeśli natomiast podstawowy Pana problem stanowi trudność we wchodzeniu w relacje z kobietami oraz szerzej- lęk społeczny, wtedy warto zacząć od psychoterapii indywidualnej lub grupowej skoncentrowanej na poprawie funkcjonowania społecznego ( i takżę kontaków z płcią przeciwną). Do ewentualnej diagnostyki seksuologicznej warto wrócić, jeśli problem będzie się utrzymywał przy kolejnych kontaktach seksualnych, podejmowanych przy wysokim poziomie podniecenia seksualnego.

Pozdrawiam

Justyna Holka

Dzień dobry!

Do prawidłowej erekcji i czerpania przyjemności z seksu dla większości/ wszystkich mężczyzn konieczne jest odczuwanie pożądania i podniecenia, a także ogólnego (choćby minimalnego) komfortu sytuacji. Nieatrakcyjna partnerka, brak pożądania, brak pozytywnych emocji związanych z sytuacją zbliżenia (a także emocje nieprzyjemne - np. strach, niechęć itp.) mogą naturalnie sprawiać, że erekcja zaniknie.
Z punktu widzenia seksuologicznego nie jest to powód do zmartwień ani oznaka zaburzeń erekcji.

Pozdrawiam!