Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy z koncentracją u 18-latka

Mam 18 lat i problemy z koncentracją. Nie potrafię się skupić słysząc rozmowy czy programu typu Dlaczego ja? . Mam młodsze rodzeństwo, które ciągle biega i krzyczy, niedosłyszącego ojca, który mówi donośnym głosem, momentalnie przestaję się koncentrować na zadaniu denerwuję się i rozpraszam.Czy to normalne? Proszę o radę, próbowałam zatyczek, muzyki klasycznej, w bibliotece nie mam możliwości się uczyć. Słyszałam, że mózg jest elastyczny, wobec tego czy jest możliwe, żeby się ,,przeprogramować'?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Witaj,
jest raczej oczywiste,że podane warunki pracy umysłowej są czynnikiem zakłócającym.Nikt poważny w tym przypadku nie będzie zachęcał Cię do "przeprogramowania",niezaleznie,co rozumiesz przez to określenie,ale do wyjścia z obecnego otoczenia na okres nauki.
Pozdrawiam.

Psycholog z uprawnieniami psychoterapeuty i mediatora.
0

Odporność na dystraktory i optymalny poziom pobudzenia mózgu (czyli odpowiednia do koncentracji ilość docierających do niego bodźców) jest różna u rożnych ludzi. W warunkach w jakich Pani się uczy, wiele osób mogłoby mieć trudności ze skupieniem i koncentracją. Tym samym- wnioskując z opisu trudności- Pani zdolność do koncentracji prawdopodobnie mieści się w granicach normy.
W takiej sytuacji często jedynym wyjściem jest zadbanie o zmianę warunków- może inna pora uczenia się (np rano, gdy inni jeszcze śpią)? Inne miejsce? (nauka u koleżanki lub kogoś bliskiego). Ważna byłaby także rozmowa z rodziną, wyjaśnienie Pani potrzeby nauki i większego spokoju i wspólne wypracowanie rozwiązań. Np takich godzin, w których w domu wycisza się część aktywności, wyłącza się telewizor itp.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy