Z czego może wynikać taki problem z koncentracją i pamięcią?

Witam mam 18 lat i pewien problem. Otóż odkąd pamiętam miałem problem z nauką, pamięcią i koncentracją. Gdy widzę moich rówieśników to rzuca mi się w oczy to że oni potrafią wszystko łapać dużo dużo szybciej niż ja. Tych przykładów można wymienić na prawdę dużo. Np. żeby policzyć proste działanie z 6 klasy podstawówki potrzebuje więcej czasu niż inni. Dużo więcej czasu zajmuje mi zapamiętanie słówka po angielsku, dużo więcej trudności sprawia mi nauka programowania. Niczego bym nie podejrzewał gdyby nie długoletnie obserwacje swoich rówieśników którym idzie po prostu wszystko lepiej. Czego to może być wina? Zaburzenia? Może niskiej inteligencji? Niskiej zdolności skupienia i koncentracji? Nadmiaru stresu? Niedoboru hormonów?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

zrozumienie przyczyny trudności w nauce i problemów z pamięcią może być skomplikowane i wymagałoby dokładnej oceny przez specjalistę, takiego jak psycholog lub inny lekarz.

Na zdolność do nauki i koncentracji mogą wpłynąć między innymi: dysleksja, depresja lub lęki, niedobór snu, stres, niski poziom hormonów, czy zaburzenia powiązane z ADHD.

Nie można wykluczyć również innych przyczyn, które nie zostały wymienione, dlatego najlepiej byłoby skonsultować się z lekarzem lub psychologiem, którzy będą w stanie przeprowadzić badania i zalecić dalsze postępowanie. Ważne jest również pamiętanie, że każdy ma swoje indywidualne tempo uczenia się i styl, więc nie warto porównywać się z innymi.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-koncentracja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.