Problemy z przełykaniem, duszności - co mi dolega?

Witam. Od 3 tygodni mam duży problem, mianowicie często w ciągu dnia zdarza mi się nadmierne wydzielanie śliny. Cały czas ją odpluwam, bo nie nadążyłbym ją połykać. Mam też problemy z jedzeniem i piciem. Gdy coś jem, to wydaje mi się, że coś mi przeszkadza w gardle. Kilka razy wydawało mi się, że się uduszę tym jedzeniem. Pewnego dnia doszło do tego, że nawet napojem się krztusiłem. Przyjechało pogotowie, dostałem zastrzyk i na drugi dzień było normalnie. Do tego wszystkiego mam jeszcze duszności i uczucie braku powietrza co jakiś czas. Czuję jakby coś mi w gardle siedziało. Zaznaczam, że jestem osobą palącą. Mam 22 lata. Czego to mogą być objawy?
22 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Należałoby zgłosić się do lekarza podstawowej opieki, żeby wykluczyć ewentualne przyczyny organiczne - czyli choroby, które będą uchwytne w badaniu fizykalnym lub badaniach laboratoryjnych.
Warto się zastanowić, w jakiej sytuacji pojawiły się pierwsze objawy, czy nasilają się/ustępują w konkretnych okolicznościach i czy są uchwytne jakieś dodatkowe objawy.

Wśród przyczyn, które mogą wywoływać takie objawy mogą znaleźć się:
- przyczyny infekcyjne - np. zapalenie krtani, nagłośni - dla których typowo występuje kaszel, gorączka, także zwiększone wydzielanie śliny oraz duszność; w Pana przypadku przeciwko temu rozpoznaniu świadczy czas trwania objawów;

- problemy z tarczycą; powiększenie tarczycy może powodować problemy z oddychaniem, utrudniać połykanie, a w konsekwencji nadmierne gromadzenie śliny; problemy z tarczycą częściej występują u kobiet;

Należy wykonać badania, które wykluczą organiczne przyczyny dolegliwości, na które się Pan uskarża. Jeżeli w badaniach nie zostaną stwierdzone żadne nieprawidłowości, będzie można pomyśleć o nerwicowym charakterze dolegliwości. Wśród objawów, które Pan opisuje charakterystyczne dla zaburzeń nerwicowych jest uczucie ciała obcego w okolicy przełyku/tchawicy. Zaburzenia te występują w wyniku nadmiaru stresu.

Aby dokonać rozpoznania, należy przeprowadzić osobiste badanie pacjenta oraz wyniki badań dodatkowych. Proszę więc postarać się skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym i rozpocząć diagnostykę różnicową.

Jeżeli nie będzie żadnej nieprawidłowości w badaniach można udać się na konsultację do psychologa/psychiatry.

Pozdrawiam!