Problemy z wypróżnianiem u 84-letniej kobiety chorej na cukrzycę

WitamMam problem z 84 letnią babcią, która ma problem z wypróżnianiem. Nie była już 6 dni. Dajemy jej śliwki morele, kefiry i nic nie pomaga. Owoców nie podaję za dużo bo ma cukrzycę bierze insulinę 3razy dziennie (zastrzyki) Jak mogę jej pomóc.

Witam, u starszych ludzi często występuje taka przypadłość. Należy pójść do lekarza rodzinnego. Są leki ułatwiające wypróżnienie. Nie powinniście Państwo z tym zwlekać. Im dłużej to potrwa, tym objawy ulegną nasileniu.a powrót do prawidłowej perystaltyki jelit będzie utrudniony. Możliwe, ze lekarz zleci dodatkowe badania, aby wyjaśnić przyczynę zaparcia. Zaparcia mogą wynikać m.in. z niewłaściwej diety. Proponuję wprowadzić do codziennego jadłospisu płatki owsiane na wodzie lub mleku (zagotować np. 3 łyżki płatków i odstawić pod szczelnym przykryciem na 30 minut. Ważne jest jednak, aby nie zażywać leków co najmniej przez godzinę po zjedzeniu płatków (gorsza przyswajalność leków). Do codziennej diety warto wprowadzić kasze, np. kasza gryczana ma sporo błonnika, a kasza jaglana jest bardzo dobrym źródłem żelaza. Surowe lub gotowane warzywa dostarczą błonnika, witamin i minerałów. Pozdrawiam, Anna Brinken