Problemy z wypróżnianiem i zatwardzeniem

Witam mam 2,5 letnie dziecko ma zatwardzenie wcześniej miała tak , że robiła raz twardo raz rzadko i było ok , od dłuższego czasu powstrzymuje nie chce się wypróżniać bo mówi że będzie boleć , powstrzymuje robi się cała czerwona , chodzi na palcach, czasami mówi, że boli ją brzuch , przez 4 dni nic nie robiła dzisiaj znowu się męczy sadzałem na nocnik to nic nie robi i z płaczem siada bo mówi że będzie boleć . Ostatnio zrobiła ale z płaczem i wyglądało to poród z takim trudem to jest normalne ?

Witam,
Absolutnie sytuacja nie jest normalna. Córeczka ma już prawdopodobnie zaparcia nawykowe ( tzn.że celow wstrzymuje wypróżnienie co powoduje, że zaparcie nasila się jeszcze bardziej). Jest to prawdopodobnie związane ze strachem, że wypróżnienie będzie znowu bolesne. Wymaga postępowania związanego ze zmianą nawyków, ustalenia prawidłowej diety (tzw. bogatoresztkowej) oraz przynajmniej początkowo leków.
Więcej na temat zaparcia poniżej:
http://annaratajczak.pl/dzieci/zaparcie1/

Pozdrawiam,
Anna Ratajczak