Zachęcam do przyjrzenia się ogólnemu funkcjonowaniu mamy. W późniejszym wieku pamięć rzeczywiście funkcjonuje mniej sprawnie, jednak warto zwrócić uwagę, czy zapominane są informacje istotne lub znaczące oraz czy pojawiają się inne trudności czy zaburzenia. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem geriatrą. Wczesna diagnostyka zwiększa szanse skuteczności leczenia.
Witam Panią. Pani mama jest w wieku kiedy fizjologicznie problemy z pamięcią mogą mieć miejsce. Na podstawie Pani opisu trudno mi wywnioskować czy są to problemy z pamięcią świeżą (czyli zapamiętywaniem nowego materiału), czy pamięcią długoterminową (czyli przypominaniem sobie rzeczy jakiś czas temu zapamiętanych). To rozróżnienie wymaga specjalistycznej diagnostyki w kontakcie bezpośrednim bez którego myślę, że się nie obejdzie. Pani mama może sama zauważać swoje problemy z pamięcią a to może wzbudzać jej niepokój. Nalegania z Państwa strony (mimo, że to z troski) mogą jeszcze bardziej wzbudzać w niej niepokój. Dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość, spokój, ale też konsekwencję. Z pewnością możecie Państwo jako najbliższe otoczenie otoczyć mamę większym wsparciem (co ukoi nieco jej niepokój) jednocześnie mogąc dokładniej obserwować co dzieje się z jej pamięcią. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/
Witam!
Warto zwrócić uwagę na to czy jest to faktycznie problem z pamięcią, czy też deficyt w zakresie zdolności do koncentracji i skupienia nad aktualnie wykonywaną czynnością. Jeśli nie potrafimy odpowiednio mocno skoncentrować się na danej czynności, to może nie być ona odpowiednio dobrze zapamiętana. Co więcej, trudniej jest również "wyszukać" daną informację/zdarzenie w pamięci.
Faktycznie osoby starsze mają problemy ze skupieniem wraz z postępem wieku. Proszę w dalszym ciągu próbować namówić Mamę na wizytę u lekarza. W międzyczasie mogą Państwo:
- motywować do ćwiczenia zdolności zapamiętywania - na przykład poprzez zapisywanie i zapamiętywanie listy zakupów;
- zachęcać do spędzania czasu przy zadaniach wymagających wysiłku intelektualnego (zadania/gry logiczne, matematyczne - na przykład karty);
- ograniczać szum informacyjny, czyli np, rozmawiać w miejscach spokojnych; wyłączać radio, telewizor, poruszać ważne sprawy gdy nikt nie zakłóci naszej dyskusji; dostosowywać wielkość komunikatu do aktualnych możliwości w zakresie skupienia i koncentracji Pani Mamy.
Pozdrawiam!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problem z zapamiętywaniem u 32-letniej osoby – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Problemy z pamięcią i zapamiętywaniem bieżącym informacji – odpowiada Mgr Ewa Czernik
- Problemy z pamięcią u 18-letniej osoby – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Problemy z pamięcią u 23-latka – odpowiada Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
- Problem z pamięcią i koncentracją u 21-letniej kobiety – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem u 21-latka – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Ograniczenia zapamiętywania wiedzy – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Problem z zapamiętywaniem – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jaka jest przyczyna problemów z pamięcią u 22-latki? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Z czego wynikają moje problemy z pamięcią i skupieniem uwagi? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
artykuły
Problemy z pamięcią i skupieniem - przyczyny i leczenie
Problemy z pamięcią mogą wystąpić w każdym okresie
Powoduje problemy z pamięcią. Objaw może pojawić się nagle
Wszedłeś do pokoju i nie pamiętasz, dlaczego tam p
Wczesne objawy choroby Alzheimera
Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne p