Problemy z zapamiętywaniem u 62-letniej kobiety

Witam, mam takie pytanie. Moja mama ma 62 lata i od jakiegoś czasu zauważyliśmy, że się zapomina. Nie są to wielkie rzeczy, czasami zapomni jak ktoś się nazywa, albo co robiła 3 miesiące temu, np. że piła kawę na lotnisku. Zastanawiamy się z siostrą czy jest się czym martwić czy jest to po prostu jeden z objawów starości. Niestety jest uparta i nie chce iść do lekarza na konsultacje, a my nie wiemy czy mamy ją zmusić czy to normalne. Proszę o radę

Zachęcam do przyjrzenia się ogólnemu funkcjonowaniu mamy. W późniejszym wieku pamięć rzeczywiście funkcjonuje mniej sprawnie, jednak warto zwrócić uwagę, czy zapominane są informacje istotne lub znaczące oraz czy pojawiają się inne trudności czy zaburzenia. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem geriatrą. Wczesna diagnostyka zwiększa szanse skuteczności leczenia.

Witam Panią. Pani mama jest w wieku kiedy fizjologicznie problemy z pamięcią mogą mieć miejsce. Na podstawie Pani opisu trudno mi wywnioskować czy są to problemy z pamięcią świeżą (czyli zapamiętywaniem nowego materiału), czy pamięcią długoterminową (czyli przypominaniem sobie rzeczy jakiś czas temu zapamiętanych). To rozróżnienie wymaga specjalistycznej diagnostyki w kontakcie bezpośrednim bez którego myślę, że się nie obejdzie. Pani mama może sama zauważać swoje problemy z pamięcią a to może wzbudzać jej niepokój. Nalegania z Państwa strony (mimo, że to z troski) mogą jeszcze bardziej wzbudzać w niej niepokój. Dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość, spokój, ale też konsekwencję. Z pewnością możecie Państwo jako najbliższe otoczenie otoczyć mamę większym wsparciem (co ukoi nieco jej niepokój) jednocześnie mogąc dokładniej obserwować co dzieje się z jej pamięcią. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam!

Warto zwrócić uwagę na to czy jest to faktycznie problem z pamięcią, czy też deficyt w zakresie zdolności do koncentracji i skupienia nad aktualnie wykonywaną czynnością. Jeśli nie potrafimy odpowiednio mocno skoncentrować się na danej czynności, to może nie być ona odpowiednio dobrze zapamiętana. Co więcej, trudniej jest również "wyszukać" daną informację/zdarzenie w pamięci.

Faktycznie osoby starsze mają problemy ze skupieniem wraz z postępem wieku. Proszę w dalszym ciągu próbować namówić Mamę na wizytę u lekarza. W międzyczasie mogą Państwo:
- motywować do ćwiczenia zdolności zapamiętywania - na przykład poprzez zapisywanie i zapamiętywanie listy zakupów;
- zachęcać do spędzania czasu przy zadaniach wymagających wysiłku intelektualnego (zadania/gry logiczne, matematyczne - na przykład karty);
- ograniczać szum informacyjny, czyli np, rozmawiać w miejscach spokojnych; wyłączać radio, telewizor, poruszać ważne sprawy gdy nikt nie zakłóci naszej dyskusji; dostosowywać wielkość komunikatu do aktualnych możliwości w zakresie skupienia i koncentracji Pani Mamy.

Pozdrawiam!