Problemy ze snem u czterolatki

Witam!

Szukam pomocy, bo już sama nie daję rady. Moja córka ma 4 lata i od jej narodzin przespałam może 30 nocy. Julia strasznie krzyczy w nocy, kopie, płacze, nie można jej rozbudzić. Zaczyna się to po ok. 4 godz. po zaśnięciu i trwa już prawie do rana. W dzień dziecko jest aktywne, uśmiechnięte, chodzi do przedszkola. Kiedy miała 5 miesięcy lekarze kazali jej podawać lek na uspokojenie, ale to nie pomagało. Oni sami nie wiedzą czemu to trwa tyle czasu. Proszę o pomoc!

KOBIETA, 5 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisane przez Panią objawy wymagają wyjaśnienia. W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (dobierze je lekarz po zbadaniu dziecka i dokładnym zebraniu wywiadu). Natomiast jeżeli wszystkie wyniki będą prawidłowe wskazane będzie jeszcze skorzystanie z pomocy specjalisty - na początek neurologa. Warto również spróbować skonsultować dziecko z psychologiem - może w nocy córeczka przeżywa trudy dnia codziennego i objawia się to u niej w ten właśnie sposób. Zarówno do neurologa jak i psychologa konieczne jest skierowanie. Na szczęście zaburzenia snu nie wpływają na funkcjonowanie córeczki w ciągu dnia. Proszę jeszcze zwrócić uwagę na higienę snu - może w pomieszczeniu gdzie śpi dziecko jest zbyt gorąco lub sucho, proszę zmniejszyć do 30 minut dziennie oglądanie telewizora czy komputera, wyeliminować z diety dziecka substancje, które mogą pobudzić dziecko, jeżeli są takie spożywane - nadmiar słodyczy, napoje gazowane. Warto również zadbać o odpowiednią ilość ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.

Pozdrawiam