Propozycja wyjazdu na studia za granicę i rozczarowanie

Jestem studentką V roku. Mam problem dotyczący wyjazdu na studia za granicę. W listopadzie dostałam od uczelni propozycję wyjazdu na 6 miesięcy za granicę, w celu realizacji pracy magisterskiej. Na początku cieszyłam się z tej możliwości. Zgodziłam się na wyjazd i dopełniałam wszelkich formalności. Później okazało się, że uczelnia nie pomaga przy organizacji wyjazdu i jedyne co opłacają to ubezpieczenie. Temat pracy magisterskiej poznałam dopiero końcem stycznia. Okazuje się, że nie jest on związany z moimi studiami. Jestem bardzo rozczarowana całą sytuacją i tym, że wyjazd wiąże się z dużym wydatkiem z mojej strony. Czuję się zestresowana całą sytuacją, wizją spędzenia 6 miesięcy w obcym państwie. Zastanawiam się teraz, czy jest mi to w ogóle potrzebne i czy nie przysporzy mi tylko więcej nerwów i stresu. Wyjazd jest już w marcu. Proszę o poradę, czy powinnam jechać czy zostać w kraju, póki mam możliwość zrezygnowania.

Dzień dobry,
Rozumiem to, że ma Pani spory problem ale niestety psycholog nie jest osobą, która może Pani doradzić w kwestii pozostania w kraju lub wyjazdu. Życiowe decyzje niosą ze sobą różne konsekwencje, których często nie da się przewidzieć i psycholog nie może brać za nie odpowiedzialności. Z pewnością taki wyjazd to spory stres i wydatek, ale także możliwość poznania obcej kultury i zwiedzania. Jeśli odczuwa Pani taką potrzebę mogę jedynie polecić wizyty wspierające u psychologa/psychologa psychoterapeuty w tym trudnym okresie. Doradzam sporządzenie na kartce listy plusów i minusów takiego wyjazdu oraz dokładne przemyślenie tej sprawy. Pani sama wie o tym, co będzie dla Pani najlepsze tylko musi się Pani zastanowić nad własnymi potrzebami. Domyślam się, że korzysta Pani z programu Erasmus więc może warto porozmawiać z osobami, które już były na takim wyjeździe. Mam nadzieję, że podejmie Pani właściwą decyzję i tego też Pani życzę.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/