Prośba o interpretację wyniku USG jamy brzusznej u 17-letniego syna

Witam.Proszę o interpretację wyników usg jamy brzusznej u mojego siedemnastoletniego syna:- wątroba nieznacznie powiększona ( 107mm wymiar AP w linii mso) niejednorodna, o podwyższonej echogeniczności, zaokrąglonym brzegu,-żyła nerkowa lewa poszerzona w odcinku przed przejściem pomiędzy aortą a tętnicą krezkową górnąObserwacja w kierunku "zespołu dziadka do orzechów", pozostałe narządy jamy brzusznej prawidłoweDodam, że syn miał krwinkomocz ( erytrocyty 10-15)

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zespół dziadka do orzechów jest wrodzoną anomalią naczyniową, polegającą na poszerzeniu lewej żyły nerkowej. Schorzenie to może przebiegać bezobjawowo. Może także występować krwinkomocz, białkomocz, bóle w jamie brzusznej oraz inne objawy. Podany wynik może zatem wskazywać na zespół dziadka do orzechów. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym.