Prośba o interpretację wyniku USG jamy brzusznej u 17-letniego syna
Witam.Proszę o interpretację wyników usg jamy brzusznej u mojego siedemnastoletniego syna:- wątroba nieznacznie powiększona ( 107mm wymiar AP w linii mso) niejednorodna, o podwyższonej echogeniczności, zaokrąglonym brzegu,-żyła nerkowa lewa poszerzona w odcinku przed przejściem pomiędzy aortą a tętnicą krezkową górnąObserwacja w kierunku "zespołu dziadka do orzechów", pozostałe narządy jamy brzusznej prawidłoweDodam, że syn miał krwinkomocz ( erytrocyty 10-15)

MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania
Witam! Zespół dziadka do orzechów jest wrodzoną anomalią naczyniową, polegającą na poszerzeniu lewej żyły nerkowej. Schorzenie to może przebiegać bezobjawowo. Może także występować krwinkomocz, białkomocz, bóle w jamie brzusznej oraz inne objawy. Podany wynik może zatem wskazywać na zespół dziadka do orzechów. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym.