Prośba o ocenę badania USG nerek

Proszę o ocenę badania USG nerek: Pola nadnerczowe obustronnie bez patologii.Nerki prawidłowo umiejscowione.Nerka prawa długości 102mm,grubość miąższu 16mm,lewa 109mm,grubość miąższu 16mm.UKM obu nerek nieposzerzone,złogów nie znaleziono.Echogeniczność miąższu obu nerek wzmożona,wyższa od echodeniczności miąższu wątroby. W NP w części dolnej torbiel korowa 17x15mm,w górnym biegunie torbiel miąższowa 13mm. W NL w górnym biegunie torbiel 45x35mm,nieco poniżej torbiel 20x16mm i poniżej następna 17mm,przyśrodkowo w części środkowej nerki 24x18mm,w dolnej części 13mm.Zarysy i grubość miąższu obu nerek prawidłowe.Moczowody obustronnie nieposzerzone.Ujście pęcherzowe moczowodu prawego i lewego wolne.Kreatynina 1,1mg/dl(norma 0,5-1,2)eGFR>60;Kwas moczowy 6,2mg/dL(norma 3,4-7);Mocznik 51mg/dl(norma15-50);Ck-kinaza kreatyny 119U/L(norma38-190);Sód 133mmol/l(norma135-145);Potas 4,24mmol/l(norma3,5-5,1).Czy wielkość torbieli nerek wykazanych wyżej,może mieć wpływ na ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Dziękuje za odpowiedź.

Lek. Tomasz Budlewski

Po wykluczeniu przyczyn pochodzących z patologii kręgosłupa należy sądzić iż przyczyna może tkwić w torbielach nerek. Należy udać się do lekarza nefrologa w celu rozszerzenia diagnostyki torbielowatości nerek.