Proszę o interpretację wyników badań 12-latka

Oto wyniki badań mojego syna, 12 lat. Zaniepokoiło mnie ostatnio jego częste przemęczenie. Żelazo 118,1 ug/dL, TSH 4,310 uIU/mL, WBC 5,5 G/L, RBC 5,65 T/L, HGB 15,5 g/dL, HCT 45,5%, MCV 80,6 fL, MCH 27,5 pg, MCHC 34,1 g/dL, CHCM 34,3 g/dL, CH 27,6 pg, RDW 12,8%, HDW 2,43 g/dL, PLT 295 G/L, MPV 8,5 fL, NEUT wart. bzw. 2,68 G/L, NEUT% 48,6%, LYMPH wart. bzw. 1,73 G/L, LYMPH% 31,4, MONO wart. bzw. 0,51 G/L, MONO% 9,2%, EO wart. bzw. 0,41 G/L, EO% 7,4%, BASO wart. bzw. 0,04 G/L, BASO % 0,8%, LUC wart. bzw. 0,14 G/L, LUC % 2,6%. Zaznaczę, że w ciągu ostatniego roku bardzo rośnie (ma już 1,70 m wzrostu). Z wynikami do lekarza mogę iść dopiero za kilka dni, a trochę się niepokoję. Z góry dziękuję. Aneta
ponad rok temu

Witam!

Uwagę zwraca podwyższone stężenie TSH. Sugeruje to zaburzenia czynności tarczycy. Taki wynik występować może w przypadku pierwotnej niedoczynności gruczołu tarczowego lub wtórnej nadczynności. Wskazane oznaczenie wolnych hormonów tarczycy, co najmniej fT4.

Nie można wykluczyć też tzw. błędu laboratoryjnego - odchylenie nie jest znaczne, można więc na początek powtórzyć oznaczenie TSH - jeśli nadal będzie przekraczało normę, wykonać dalsze badania.

Doradzam jednak przede wszystkim wizytę u lekarza, ponieważ podstawą jest obraz kliniczny - a więc wywiad i badanie przedmiotowe. Nie należy sugerować się wynikiem w oderwaniu od pacjenta.

Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Pozdrawiam